Cicha lodówka

Wielu z nas do dziś pamięta charakterystyczne brzęczenie lodówki, wyjątkowo uciążliwe w godzinach nocnych. Dziś nie do pomyślenia jest, by tak „niewinne” urządzenie jak lodówka mogło wręcz obudzić śpiące dziecko i być doskonale słyszalne w całym domu, a nawet przez ścianę u sąsiadów. Nowoczesne sprzęty pracują o wiele ciszej, a producenci ciągle je udoskonalają, starając się jeszcze bardziej obniżyć generowany przez nie poziom hałasu. Wciąż jeszcze nawet najbardziej nowoczesne lodówki nie są bezszelestne: swoje charakterystyczne dźwięki wydaje agregat, wentylatory i inne nieustannie działające komponenty. Jak dowiedzieć się, jaka lodówka jest cicha?

Informację o poziomie dźwięku, jakie emituje wybrana lodówka, znajdziemy w prawym dolnym rogu etykiety energetycznej – oznaczona jest symbolem głośnika. Uznaje się, że cicha lodówka to urządzenie emitujące hałas na poziomie niższym niż 40 decybeli. Wprawdzie informacja ta nie daje nam stuprocentowej gwarancji na to, ze lodówka będzie idealna pod tym względem – podczas pracy mogą pojawić się niekiedy piski czy bulgotanie (to zależy od użytych podzespołów w konkretnych modelach), należy więc przed zakupem lodówki zasięgnąć opinii użytkowników i dokładnie przeczytać jaką lodówkę kupić. Nie jest to tani wydatek, dlatego warto poświęcić ten czas.

Radzimy szczególnie zwrócić uwagę na te kwestie wówczas, gdy mamy w domu małe dziecko bądź gdy nasza kuchnia ma formę aneksu – szczególnie w mieszkaniach o niewielkim metrażu głośna lodówka może być wyjątkowo uciążliwa.

8 thoughts on “Cicha lodówka

 1. Cicha lodówka to dobry temat 😛 Mieszkam w niewielkiej kawalerce i odległość sypialni od kuchni jest dość niewielka, dlatego jest to bardzo ważny element przydatności lodówki do mojego mieszkania 🙂 Znajomi mają taką dość prostą lodówkę beko, która jest prawie niesłyszalna, dlatego chyba taki wybór padnie.

 2. Posiadacz Lodówki

  Moim zdaniem powyższy artykuł sponsorowany jest przez firmę SAMSUNG. Na zdjęciu lodówka SAMSUNGA, w rankingu same lodówki SAMSUNGA.
  Nasuwa się pytanie jakie lodówki były brane pod uwagę podczas tworzenia „rankingu” oraz jakie były kryteria wyboru tych najlepszych (w domyśle najcichszych)? Czy wyniki tego rankingu poparte są jakimiś konkretnymi badaniami czy subiektywnymi opiniami użytkowników?
  Na rynku dostępne są lodówki innych producentów, mające taką samą ilość decybeli (chociażby LG).
  Kupiłem lodówkę SAMSUNGA którą producent chwali się, że jest bardzo cicha – we wszystkich materiałach reklamowych podane 38db. Niestety w moim domu praca lodówki okazała się bardzo głośna. Wezwany serwisant powiedział, że „to normalna praca tej lodówki”. Wykonane przeze mnie pomiary hałasu generowanego przez kompresor lodówki wskazały, że podczas pracy generuje ona hałas na poziomie 55db. Osobiście NIE polecam lodówek firmy SAMSUNG ponieważ w moim odczuciu parametry podane przez producenta mocno odbiegają od tych rzeczywistych.

  • mam podobnie, też kupiłam lodówkę Samsung, zachwalana jako cichą (39dB) a słychać ją w całym domu, choć kuchnię mamy osobną.
   Pytanie, czy pomiar miernikiem dźwięku jest brany pod uwagę przy rozpatrywaniu reklamacji. Z mojej strony, mogę załatwić sobie profesjonalną ekspertyzę, byleby tylko to uwzględnili.

 3. Nikomu nie polecam tej lodówki tak jak kolega wyżej napisał jest głośna, agregat włącza się non stop, jak się wyłączy na 30 min to max do tego mocno grzeją się boki, czasem są normalnie gorące ;/ tandeta jednym słowem, moja wcześniejsza lodówa Zanussi ZRT18100 WA była niesłyszalna w porównaniu do tej, chciałem wymienić na wiekszą i wtopa po całości.

 4. Też mam lodówkę SAMSUNGA i jest tragiczna. Jest tak głośna, że można zwariować. Szukam czegoś cichego, a tej chce sie pozbyć jak najszybciej.

 5. NIE KUPUJCIE SAMSUNGA- NO FROST – CHEF C. !!! – DUŻO GŁOŚNIEJSZY NIŻ PODAJĄ , A NA DODATEK PRZY WEZWANIU SERWISU, MAJĄ TYSIĄC WYMÓWEK,ŻE LODÓWKA DOBRZE CHODZI. MASAKRA!!! – WARCZY JAK DIESEL I NIC NIE DA SIĘ Z TYM ZROBIĆ, NIE MOŻNA SPOKOJNIE OGLĄDAĆ TV ( SALON Z KUCHNIĄ) STARA LODÓWKA ARDO BYŁA SUPER, ZACHCIAŁO MI SIĘ ŁADNIEJSZEJ!!! ODRADZAM!!!

 6. Tez mam samsung i warczy jak szalona przy czynnym agregacie. Pierwsza tak glosna lodowka, z ktora zdarzylo mi sie mieszkac :-/ Pamietam ze na studiach w akademiku spalam doslownie z metr od lodowki i nie bylo żadnego problemu (chyba Amica). A teraz spie w wydzielonym aneksie sypialnianym (kawalerka), oddzielonym sciana, co prawda bez drzwi, ale jednak jest to po prostej z 7m od lodowki i jest masakra. Nie polecam tego producenta, niech zostanie przy smarfonach bo to mu dobrze idzie. Poziomowanie, odsuwanie od mebli i inne izolacje od wibracji nic nie daja niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*