Lodówka (chłodziarka) na wino

Fani i kolekcjonerzy wina nie dysponujący odpowiednią przestrzenią na zorganizowanie specjalnej piwniczki na przechowywanie dojrzewających trunków nie muszą rezygnować ze swojej pasji. Z pomocą przychodzą producenci sprzętu AGD, którzy oferują coraz większy wybór chłodziarek do wina – niewielkich, funkcjonalnych i estetycznych urządzeń, które pozwolą na przechowywanie nawet całkiem pokaźnej kolekcji win w odpowiednich warunkach.

Lodówki do wina występują w różnych wielkościach i mogą różnić się parametrami, które każdy użytkownik powinien dobrać do swoich potrzeb – przede wszystkim zastanowić się nad wielkością i charakterem swoich zbiorów –jak długo dane wina mają być przechowywane i jak bardzo kolekcja jest zróżnicowana. Większość dostępnych na rynku urządzeń to niskie lub wysokie lodówki w przeszklonymi drzwiami i specjalnymi profilowanymi półkami, pozwalającymi na bezpieczne i stabilne przechowywanie butelek w pozycji leżącej.

Najbardziej zaawansowane modele chłodziarek do wina mają dwie czy nawet trzy niezależne strefy, pozwalające ustawić odmienne temperatury dla każdej z nich. Dzięki temu możemy przechowywać różne gatunki win w optymalnych dla każdego z nich warunkach. Nowoczesne chłodziarki bywają też zaopatrzone w czujnik temperatury, dzięki któremu urządzenie automatycznie dostosuje temperaturę chłodzenia do warunków zewnętrznych.

Miejsce, w którym stoi lodówka do przechowywania trunków powinno być zacienione i wolne od wszelkich wibracji i ryzyka potrącenia – należy pamiętać, że drgania, również te trudno zauważalne (na przykład generowane przez pralkę i inne urządzenia elektryczne) wpływają negatywnie na proces dojrzewania wina, zwłaszcza czerwonego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*