Cicha lodówka

Wielu z nas do dziś pamięta charakterystyczne brzęczenie lodówki, wyjątkowo uciążliwe w godzinach nocnych. Dziś nie do pomyślenia jest, by tak „niewinne” urządzenie jak lodówka mogło wręcz obudzić śpiące dziecko i być doskonale słyszalne w całym domu, a nawet przez ścianę u sąsiadów. Nowoczesne sprzęty pracują o wiele ciszej, a producenci ciągle je udoskonalają, starając się jeszcze bardziej obniżyć generowany przez nie poziom hałasu. Wciąż jeszcze nawet najbardziej nowoczesne lodówki nie są bezszelestne: swoje charakterystyczne dźwięki wydaje agregat, wentylatory i inne nieustannie działające komponenty. Jak dowiedzieć się, jaka lodówka jest cicha?

Informację o poziomie dźwięku, jakie emituje wybrana lodówka, znajdziemy w prawym dolnym rogu etykiety energetycznej – oznaczona jest symbolem głośnika. Uznaje się, że cicha lodówka to urządzenie emitujące hałas na poziomie niższym niż 40 decybeli. Wprawdzie informacja ta nie daje nam stuprocentowej gwarancji na to, ze lodówka będzie idealna pod tym względem – podczas pracy mogą pojawić się niekiedy piski czy bulgotanie (to zależy od użytych podzespołów w konkretnych modelach), należy więc przed zakupem lodówki zasięgnąć opinii użytkowników i dokładnie przeczytać jaką lodówkę kupić. Nie jest to tani wydatek, dlatego warto poświęcić ten czas.

Radzimy szczególnie zwrócić uwagę na te kwestie wówczas, gdy mamy w domu małe dziecko bądź gdy nasza kuchnia ma formę aneksu – szczególnie w mieszkaniach o niewielkim metrażu głośna lodówka może być wyjątkowo uciążliwa.

Lodówka no Frost

System No Frost to coraz bardziej rozpowszechnione w nowoczesnych lodówkach rozwiązanie, polegające na chłodzeniu i zamrażaniu produktów znajdujących się wewnątrz komór urządzenia zimnym powietrzem generowanym przez wentylatory i wydobywającym się za pośrednictwem systemu specjalnych kanałów. Powietrze jest osuszane przez specjalny parownik, a wilgoć odprowadzana przewodami. W efekcie następuje cyrkulacja powietrza w komorach lodówki. Dzięki temu w zamrażalniku nie tworzy się lód, na przechowywanych w nim produktach nie osadza się szron, a we wnętrzu chłodziarki zostaje zachowany optymalny poziom wilgoci, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i sprawia, że żywność dłużej zachowuje świeżość, soczystość, barwę, zapach i wartości odżywcze. To funkcjonalne rozwiązanie pozwala zachować higienę, pełną kontrolę nad wnętrzem zamrażalnika (mrożone produkty nie przywierają do siebie, możemy też w pełni wykorzystać powierzchnię komory, w klasycznej lodówce z reguły pomniejszaną przez osadzającą się na ściankach coraz grubszą warstwę lodu) oraz uniknąć pracochłonnego rozmrażania, którego wymagają tradycyjne urządzenia.

Suche powietrze panujące we wnętrzu chłodziarki może jednak przyspieszyć wysuszanie niektórych produktów, należy więc pamiętać o szczelnym zamykaniu żywności szczególnie na to narażonej.

Lodówka z kostkarką

Idealnie uformowane kostki lodu dostępne w każdej chwili, bez uciążliwego zalewania wodą foremek czy woreczków i żmudnego oczekiwania na zamrożenie to wielkie ułatwienie dla każdego miłośnika zimnych napojów. Lodówkę z kostkarką do lodu docenimy zwłaszcza w upalne lato oraz na domowych imprezach, na których serwujemy drinki.

Kostkarka do lodu nie jest oczywiście standardowym wyposażeniem lodówek – znajdziemy ją w tych najbardziej nowoczesnych i rozbudowanych modelach, najczęściej lodówkach typu side by side. Urządzenie wymaga z reguły podłączenia do źródła bieżącej wody. Nie musimy martwić się o jej twardość i jakość – lodówka z kostkarką wyposażona jest w dobrej jakości filtr, który niestety należy regularnie wymieniać (jeśli woda jest bardzo twarda, nawet co pół roku).

Większość lodówek wymaga przystosowania kuchni pod kątem osobnego podłączenia do sieci wodociągowej, ale istnieją już nowoczesne modele pozwalające na pobieranie wody z wewnętrznego zbiornika czy nawet z większej plastikowej butelki.

Lodówka (chłodziarka) na wino

Fani i kolekcjonerzy wina nie dysponujący odpowiednią przestrzenią na zorganizowanie specjalnej piwniczki na przechowywanie dojrzewających trunków nie muszą rezygnować ze swojej pasji. Z pomocą przychodzą producenci sprzętu AGD, którzy oferują coraz większy wybór chłodziarek do wina – niewielkich, funkcjonalnych i estetycznych urządzeń, które pozwolą na przechowywanie nawet całkiem pokaźnej kolekcji win w odpowiednich warunkach.

Lodówki do wina występują w różnych wielkościach i mogą różnić się parametrami, które każdy użytkownik powinien dobrać do swoich potrzeb – przede wszystkim zastanowić się nad wielkością i charakterem swoich zbiorów –jak długo dane wina mają być przechowywane i jak bardzo kolekcja jest zróżnicowana. Większość dostępnych na rynku urządzeń to niskie lub wysokie lodówki w przeszklonymi drzwiami i specjalnymi profilowanymi półkami, pozwalającymi na bezpieczne i stabilne przechowywanie butelek w pozycji leżącej.

Najbardziej zaawansowane modele chłodziarek do wina mają dwie czy nawet trzy niezależne strefy, pozwalające ustawić odmienne temperatury dla każdej z nich. Dzięki temu możemy przechowywać różne gatunki win w optymalnych dla każdego z nich warunkach. Nowoczesne chłodziarki bywają też zaopatrzone w czujnik temperatury, dzięki któremu urządzenie automatycznie dostosuje temperaturę chłodzenia do warunków zewnętrznych.

Miejsce, w którym stoi lodówka do przechowywania trunków powinno być zacienione i wolne od wszelkich wibracji i ryzyka potrącenia – należy pamiętać, że drgania, również te trudno zauważalne (na przykład generowane przez pralkę i inne urządzenia elektryczne) wpływają negatywnie na proces dojrzewania wina, zwłaszcza czerwonego.

Lodówka retro

Moda na prosty, nowoczesny i minimalistyczny wystrój kuchni nie przemija, ale producenci AGD coraz częściej biorą pod uwagę również potrzeby miłośników bardziej przytulnych wnętrz. Dotyczy to nie tylko drobnych sprzętów kuchennych, ale także podstawowego wyposażenia – kuchenek, zmywarek i lodówek.

Wśród tych ostatnich furorę robią przede wszystkim lodówki w stylu lat 50-tych i 60-tych, które są dostępne we wszystkich kolorach tęczy i w rozmaitych wzorach, pozwalają więc stworzyć dowolną aranżację w klimacie dawnych lat: od klasycznej elegancji przez domową przytulność po szalony pop art.

Takie wysokiej klasy lodówki, łączące w sobie zaawansowaną technologię z wysmakowanym designem w swojej ofercie mają między innymi tacy producenci jak Smeg, Ardo czy Gorenje. Dzięki nim fani stylowych aranżacji nie muszą już chodzić na kompromisy, starając się dopasować nowoczesne, ale funkcjonalne i oszczędne urządzenia do kuchni w zupełnie odmiennym stylu.

Alternatywą dla lodówki wolnostojącej w tworzeniu aranżacji retro jest lodówka do zabudowy. Jest to dość kosztowna opcja, wymagająca szczegółowego zaplanowania pod kątem aranżacji i montażu, ale jej zaletą jest możliwość zaprojektowania wystroju kuchni zgodnie z naszymi upodobaniami bez rezygnacji z nawet najbardziej zaawansowanych funkcji i udogodnień, takich jak rozwiązanie side by side, system No Frost czy funkcja szybkiego ochładzania. Takie profesjonalne rozwiązanie umożliwi urządzenie wnętrza nawet miłośnikom rustykalnego stylu kuchni „jak u babci”.

Lodówka do zabudowy

Jeśli jesteśmy na etapie projektowania naszej kuchni lub gdy chcemy radykalnie odświeżyć jej wystrój i jesteśmy gotowi ponieść związane z tym koszty, warto pomyśleć o lodówce do zabudowy. To sprytne rozwiązanie pozwoli nam nadać wnętrzu spójny, elegancki styl, zachować jednolitą kolorystykę, a przy okazji zaoszczędzić miejsce i sprawić, że użytkowanie kuchni będzie wygodne i funkcjonalne.

Jak zaplanować zabudowę lodówki?

Przed zakupem lodówki pod zabudowę należy starannie przemyśleć kwestię jej lokalizacji. Wybierając szafkę na urządzenie, pamiętajmy, że powinna być ona wyposażona w cokół oraz specjalne kratki wentylacyjne gwarantujące przepływ powietrza. W pobliżu powinno znajdować się gniazdko elektryczne z uziemieniem.

Jaką wielkość lodówki do zabudowy wybrać?

Lodówki do zabudowy są z reguły nieco węższe i płytsze niż wolnostojące, zatem przy tej samej wysokości będą miały mniejszą pojemność. Trzeba wziąć to pod uwagę i nie kierować się gabarytami wolnostojącego urządzenia jako punktem odniesienia. Przede wszystkim jednak uwzględnijmy nasze indywidualne potrzeby i tryb życia: w kuchniach osób samotnych i małych rodzin oraz w biurach możemy rozważyć zamontowanie niewielkiej lodówki o wysokości ok. 80 cm, z małym wewnętrznym zamrażalnikiem, zabudowanej w ciągu szafek pod kuchennym blatem lub na wysokości w słupku. W większych gospodarstwach domowych sprawdzą się wysokie lodówki z pojemnym, usytuowanym zazwyczaj w dolnej części szufladowym zamrażalnikiem.

Marka i klasa energetyczna lodówki do zabudowy

Większość dużych, uznanych producentów sprzętu AGD ma swojej ofercie lodówki do zabudowy. Najpopularniejsze marki oferujące kompleksowe rozwiązania tego typu to Samsung, Siemens, Bosch, Whirlpool, Liebherr, Amica, Mastercook. Wybierając takie urządzenie, należy pamiętać, że jest to decyzja na lata – wiąże się z konkretną, stałą i harmonijną, ale też mało elastyczną koncepcją aranżacyjną kuchni, komplikacjami związanymi z montażem lodówki oraz wysokimi kosztami samego sprzętu. Warto zainwestować w lodówkę najwyższej klasy energetycznejA++ lub A+++, z zestawem nowoczesnych funkcji takich jak system No Frost, by długo cieszyć się sprawnym, oszczędnym w użytkowaniu i funkcjonalnym urządzeniem.

Lodówka wolnostojąca

Lodówka wolnostojąca to najczęściej kupowane kuchenne urządzenie AGD i podstawowy element wyposażenia w większości domów, firm i lokali gastronomicznych. Wybieramy ją częściej niż lodówkę do zabudowy ze względu na niższą cenę, uniwersalność i brak problemów z montażem. Czy rzeczywiście jest optymalnym rozwiązaniem?

Wprawdzie sprzęt pod zabudowę prezentuje się bardzo atrakcyjnie, styl, który pozwala wykreować może sprawiać wrażenie dość zachowawczego i nadmiernie „uporządkowanego”. Nie dla każdego to atut. Osoby, które lubią bardziej eklektyczne wnętrza i mocne akcenty w wystroju cenią ofertę lodówek wolnostojących ze względu na ciekawe wzornictwo i różnorodność kolorystyczną urządzeń. Do tego należy dodać szeroki wybór gabarytów i przedziałów cenowych, zdecydowanie mniej zróżnicowanych w przypadku sprzętów przeznaczonych do zabudowy. Większa swoboda wyboru i brak ograniczeń montażowych to niezaprzeczalne zalety lodówek wolnostojących.

W zależności więc od rozmiaru kuchni, ilości użytkowników i trybu życia domowników możemy wybierać spośród bardzo dużych lodówek typu side by side – otwieranych skrzydłowo, mieszczących pokaźne ilości zapasów żywności urządzeń idealnych dla dużych rodzin dysponujących przestronnymi kuchniami. Mniej wymagającym użytkownikom wystarczy standardowa lodówka wolnostojąca z osobnym zamrażalnikiem, łatwa do ustawienia w każdej kuchni i mieszcząca ilość produktów optymalną dla potrzeb przeciętnej 3-osobowej rodziny. Natomiast osoby przechowujące tylko minimalną ilość żywności przeznaczonej do bieżącego spożycia – single, osoby zabiegane, żywiące się często poza domem, a także użytkownicy bardzo małych kuchni i aneksów kuchennych powinny rozważyć kupno lodówki kompaktowej, wyposażonej w wewnętrzny, wąski zamrażalnik. Taka mała lodówka wolnostojąca to także świetne rozwiązanie na działkę, do biura i do akademika.

W kwestii designu w segmencie lodówek wolnostojących panuje obecnie ogromna różnorodność. Od tradycyjnych białych urządzeń (tracących dziś mocno na popularności), przez lodówki czarne i kolorowe, po sprzęty zdobione wzorami i stylizowane na lata 50-te lub 60-te – tylko nasza wyobraźnia ogranicza nas w zakresie aranżacji kuchni i wykreowania dowolnego stylu z lodówką wolnostojącą w roli głównej.

Lodówka turystyczna (samochodowa)

Lodówka turystyczna to urządzenie wręcz niezbędne nie tylko podczas dłuższych wakacji na kempingu, ale także na krótkich wycieczkach, piknikach, weekendowych wyjazdach pod namiot czy na działkę. Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt z myślą o wiosenno-letniej rekreacji.

Jaką lodówkę turystyczną wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje lodówek turystycznych: lodówki na wkłady chłodzące i lodówki z zasilaniem elektrycznym.

Lodówki na wkłady sprawdzą się świetnie podczas jednodniowych wypadów na łono natury czy jako podręczna chłodziarka w ogrodzie. Jej użytkowanie jest nieskomplikowane, ale wymaga kilku zabiegów: wkłady należy schłodzić przed umieszczeniem w lodówce produktów spożywczych czy napojów (można włożyć na chwilę do jej wnętrza kostki lodu). Same produkty również powinny być uprzednio schłodzone. Zawsze dokładnie zamykajmy pokrywę lodówki, a w gorące dni starajmy się jak najrzadziej ją otwierać. Wkłady trzymają chłód przeciętnie około 8 godzin; należy oczywiście pamiętać, że lodówka to nie zamrażarka i nie należy w niej przewozić lodów czy łatwo psującej się żywności gdy jedziemy w długą podróż, zwłaszcza w upale.

Bardziej konkretnym rozwiązaniem jest samochodowa lodówka z zasilaniem elektrycznym. Urządzenie tego typu utrzyma niską temperaturę dłużej i zawsze można je naładować korzystając choćby z zapalniczki samochodowej (dotyczy to lodówek z zasilaniem 12 V).

Koniecznie zwróćmy uwagę na izolację – w tańszych lodówkach elektrycznych jest to często styropian, w bardziej nowoczesnych – specjalna pianka termoizolacyjna, która zdecydowanie skuteczniej będzie utrzymywać niską temperaturę.

Jeśli chcemy wykorzystywać lodówkę w podróży samochodowej, zdecydujmy się na uniwersalne urządzenie samochodowo-sieciowe z zasilaniem 12 V i 230 V. Takie parametry umożliwią podłączenie lodówki do prądu oraz, w razie konieczności, do gniazda zapalniczki – w tym drugim przypadku, by nie rozładować akumulatora, nie należy pozostawiać lodówki podłączonej do gniazda na dłużej niż 2 – 3 godziny.

Jak korzystać z lodówki samochodowej?

Do lodówki samochodowej również należy wkładać produkty schłodzone – sprzęt nie ma takiej mocy chłodzenia jak klasyczna lodówka; początkowo będzie raczej utrzymywać temperaturę, a chłodzić zacznie dopiero po ok. 4-5 godzinach pracy, kiedy to wnętrze lodówki osiąga temperaturę około 5 stopni Celsjusza. Należy chronić urządzenie przed przegrzaniem i bezpośrednim nasłonecznieniem oraz zapewnić mu dobrą wentylację – nie zasłaniajmy wlotów powietrza. Podczas długiej podróży możemy po prostu przewrócić lodówkę na bok.

Bardziej zaawansowane lodówki elektryczne mają są wyposażone w praktyczną funkcję podgrzewania, elektroniczny termostat z dotykowym panelem sterowania, a nawet wewnętrzną pamięć.

Najbardziej nowoczesnym, ale także najdroższym rozwiązaniem są lodówki kompresorowe. Urządzenia takie mają o wiele lepszą wydajność chłodzenia niż tradycyjne lodówki termoelektryczne. Produkty pozostają schłodzone nawet w ekstremalnych temperaturach; lodówka kompresorowa ma też możliwość mrożenia. Oczywiście jakość i bezawaryjność takiej lodówki będzie zależeć przede wszystkim od klasy kompresora.

Pozostaje jeszcze kwestia pojemności – uniwersalna wielkość typowej lodówki turystycznej, zdolna do zaspokojenia podstawowych potrzeb pobytowych dwóch-trzech osób, a zarazem poręczna i optymalnie funkcjonalna to około 20 – 25 litrów.

Klasa energetyczna lodówki

Nowoczesne lodówki nie są już tak energochłonnymi i nieekologicznymi urządzeniami, jak sprzęty z poprzedniej epoki. Obecnie coraz większy udział w rynku mają urządzenia o wysokiej klasie energetycznej.

Jaką klasę energetyczną lodówki wybrać?

W przypadku lodówki klasa energetyczna ma szczególne znaczenie i warto inwestować w tę najwyższą, a to dlatego, że urządzenie to jako jedyne w całym naszym domu jest podłączone do prądu praktycznie bez przerwy. Procentowo jest więc głównym „udziałowcem” w naszych comiesięcznych rachunkach za energię elektryczną. Tego nie unikniemy, ale możemy sprawić, że ten większościowy udział nie będzie przekładał się na koszty. Dlatego warto zainwestować w wyższą klasę energetyczną tego urządzenia.

Co to jest klasa energetyczna?

Klasa energetyczna to parametr określający zużycie energii przez urządzenie AGD w warunkach określonych przez normy Unii Europejskiej.

W przypadku lodówek wyróżniamy klasy od A do D (na chłodziarkach absorpcyjnych i lodówkach do wina – do G), gdzie klasa energetyczna A oznacza niskie zużycie energii, a D – procentowo najwyższe względem standardowego. Klasa A jest również dodatkowo stopniowalna, wyróżniamy więc oznaczenia „+” oznaczające 10% mniejsze zużycie energii niż urządzenie klasy A, „++” – 20% mniejsze, a „A+++” – aż 30% mniejsze niż i tak niski standard A. Wedle wyliczeń, lodówka klasy A+++, pobierając tylko ok. 200 kWh na rok, a zatem o ok. 50-60 kWh mniej niż lodówka klasy A oraz aż ok. 300-500 kWh mniej niż stare modele lodówek, pozwoli zaoszczędzić od 100 do kilkuset złotych rocznie. Oczywiście niebagatelnym argumentem jest także ekologia.

Wysoka klasa energetyczna oznacza też oczywiście większy wydatek – przeciętnie od 1000 do 1500 zł za lodówki niższych stopni klasy A oraz powyżej 2000 zł za urządzenie najwyższej klasy A+++. Jednak jak widać jest to inwestycja, która zwróci nam się dość szybko.

Kolor lodówki

Czasy, kiedy biel była jedynym słusznym kolorem dla sprzętów AGD minęły chyba bezpowrotnie. Urozmaicenie w zakresie barw i wzorów, z jakim obecnie mamy do czynienia, dotyczy zwłaszcza lodówek, których duża powierzchnia zachęca do kreatywnych rozwiązań estetycznych. Teraz już tylko od naszych indywidualnych upodobań zależy, czy zdecydujemy się na standardową stylistykę, czy może wprowadzimy do wystroju naszej kuchni odrobinę szaleństwa.

Jeśli jesteśmy zwolennikami bezpiecznej klasyki, z pewnością staniemy przed wyborem między białą i srebrną lodówką. Mimo, że białe urządzenia AGD uchodzą za banalne, wiele argumentów przemawia właśnie za tym rozwiązaniem. Srebrna, chromoniklowana lodówka, choć bardziej atrakcyjna wizualnie, jest niestety wyjątkowo podatna na zabrudzenia (zwłaszcza odbicia rąk) i zarysowania. Jeśli więc kuchnia jest intensywnie eksploatowana przez większą liczbę domowników, a szczególnie gdy mamy małe dzieci, zdecydujmy się raczej na łatwiejszą w utrzymaniu czystości białą lodówkę. Jej wadą jest jednak to, że po kilku latach użytkowania powierzchnia urządzenia może zacząć lekko żółknąć.

Alternatywą dla zachowawczych rozwiązań jest awangardowa czarna lodówka, która idealnie wpisze się w minimalistyczny i elegancki wystrój nowoczesnej kuchni.

Natomiast wielbiciele stylu pop art i wszelkiego rodzaju nieszablonowych aranżacji powinni zwrócić uwagę na lodówki kolorowe lub ozdobione wzorami – obecnie mamy szeroki wybór takich sprzętów, począwszy od kultowej czerwonej lodówki w stylu lat 50-tych, przez urządzenia w intensywnych i nasyconych odcieniach radosnej żółci, zieleni czy oranżu po delikatne pastele i kwiatowe wzory zdobiące fronty lodówek, nadające kuchni romantycznego charakteru.